Dnevi brez alkohola 2025
27. 03. 2025
Dogodki Dan brez alkohola 2025 so za nami. Potekali so v obliki javnih dogodkov, ali pa strokovnih, ob tem pa smo preko medijskih partnerstev v regijah prenašali sporočila o alkoholni problematiki. Z našimi sodelavkami in sodelavcem so tudi letos sodelovala številna društva, organizacije in strokovnjaki. Če ste se nam uspeli pridružiti, ali pa ne, vabljeni, da si preberete in ogledate nekaj utrinkov z dogodkov.
DBA BOHINJSKA BISTRICA, 11. marec 2025
V torek, 11. marca 2025, so v Bohinjski Bistrici potekale aktivnosti v namen obeležitve »Dneva brez alkohola«, ki smo ga na NIJZ organizirali na pobudo Občine Bohinj, v sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja Kranj, z Osnovno šolo Dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica in z Bohinjsko hišo. Dan brez alkohola smo začeli obeleževati pred 7 leti v okviru projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, saj želimo javnosti približati naša prizadevanja na tem področju. Najprej smo izvedli delavnice za učence 9. razredov OŠ, kjer smo učence nagovorili glede njihovega odnosa do pitja alkohola, razbijali mite povezane s pitjem in z uporabo očal za simulacijo opitosti preverjali vpliv pitja na motorične in senzorične lastnosti.
V nadaljevanju smo za splošno javnost v Bohinjski hiši pripravili predavanje o alkoholu, predstavitev delavnic v CKZ, kviz in kolo sreče ter poligon za uporabo očal za simulacijo opitosti.
Na dogodku smo se z obiskovalci želeli pogovarjati o zdravih življenjskih izbirah v našem vsakdanu in spodbujali k razmisleku o možnih spremembah v smeri izboljšanja kakovosti življenja. Vsako leto ugotavljamo tudi, da so obiskovalci presenečeni nad statistikami glede pitja alkohola v Sloveniji, prav tako nad miti, ki jih razbijamo preko sproščene igre »kolo sreče« na temo alkoholne problematike. Obiskovalce smo želeli preko pogovora in tiskanih gradiv seznanili tudi o virih pomoči, na katere se lahko obrnejo v naši regiji. V centrih za krepitev zdravja oz. zdravstveno vzgojnih centrih, ki delujejo znotraj vsakega zdravstvenega doma, v sklopu programa Skupaj za zdravje, posebej usposobljeni zdravstveni delavci izvajajo brezplačno dostopna svetovanja za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. Svetovanje poteka v podpornem in neobsojajočem vzdušju in je namenjeno temu, da lahko posameznik ob strokovni podpori pridobi poglobljen vpogled v svoje navade glede pitja alkohola in raziskuje, kje so njegove zmožnosti, da glede tega nekaj spremeni. V centrih so na voljo tudi delavnice Zdravi odnosi, ki pomembno doprinesejo k učenju veščin za krepitev medosebnih odnosov in boljšega počutja.
Nekaj podatkov:
V zdravstveni regiji Kranj v povprečju beležimo manj visoko tveganega opijanja kot pa je slovensko povprečje (43 %). Nekoliko izstopajo zgolj občine Cerklje, Tržič, Žirovnica in Kranjska gora, kjer slovensko povprečje malenkostno presegajo, na drugi strani pa občine Jezersko, Radovljica, Bled, Jesenice, Gorenja vas – Poljane in Žiri izstopajo v drugi smeri, kjer njihovi občani o visoko tveganem opijanju poročajo manj pogosto. Podobno je pri prometnih nesrečah, kjer je povzročitelj pod vplivom alkohola. V regiji je bilo takih manj od slovenskega povprečja, kjer delež znaša 9 %. Nekaj več tovrstnih nesreč je moč zaznati v občinah Tržič, Gorje in Bohinj, ki slovensko povprečje presegajo. Obratno pa je pri stopnji bolezni pripisljivih alkoholu, ki je v regiji v povprečju višji od slovenskega povprečja, ki znaša 1,9 na 1000 prebivalcev. Najbolj negativno izstopajo občine Bled, Žirovnica in Gorenja vas – Poljane. Lokalne in bolj natančne podatke glede posledic pitja alkohola in drugih zdravstvenih kazalnikov lahko najdete na spletnem portalu Zdravje v občini.
DBA Slovenska Bistrica, 22. marec 2025
Dogodek je potekal v organizaciji Sveta za vzgojo in preventive v cestnem prometu Slovenska Bistrica v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Pridružili so se tudi Center za krepitev zdravja Slovenska Bistrica, Župnijska Karitas Slovenska Bistrica, OO Rdečega križa Slovenska Bistrica, Policijska postaja Slovenska Bistrica, Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole, AMD, ZŠAM, Društvo zeliščarjev Hermelika, Klub študentov Slovenska Bistrica in TIC Slovenska Bistrica, ki so predstavili svoja področja delovanja v povezavi z alkoholno problematiko in odnosom do pitja le-tega. Iskrena zahvala in hkrati pohvala ob tej priložnosti Svetu za vzgojo in preventivo v cestnem prometu občine Slovenska Bistrica, ki je prepoznal organizacijo Dneva brez alkohola kot primer dobre prakse in ga organiziral na lastno pobudo.
DBA Ajdovščina, 3. april 2025
V četrtek, 3. aprila 2025, je v Ajdovščini potekalo regijsko interdisciplinarno srečanje »(Spre)govorimo o tveganem in škodljivem pitju alkohola« v okviru obeležitve »Dan brez alkohola«, ki so ga na Območni enoti Nova Gorica NIJZ organizirali skupaj Centrom za krepitev zdravja ZD Ajdovščina. Na letošnjem dogodku so strokovnjaki iz različnih področij dela izmenjali dobre prakse in izzive na področju zgodnjega odkrivanja, obravnave in spremljanja odraslih oseb, ki pijejo alkoholne pijače na tvegan in škodljiv način. Z nami so bili: Center za krepitev zdravja Ajdovščina, Center za krepitev zdravja Nova Gorica, Zdravstveni dom Nova Gorica, Center za socialno delo Severna Primorska, Ambulanta splošne in družinske medicine ZD Nova Gorica, Center za duševno zdravje odraslih Zdravstveni dom Nova Gorica, Območna enota Nova Gorica NIJZ, Zavod RS za zaposlovanje Območna služba Nova Gorica, Policijska uprava Nova Gorica, Ozara Enota Nova Gorica, Medobčinsko društvo prijateljev mladine Ajdovščina, Al-Anon Koper in Zveza klubov zdravljenih alkoholikov Tolmin. Na srečanju smo prisluhnili izkušnji osebe, ki je opustila pitje alkohola ob podpori zdravstvene delavke v Centru za krepitev zdravja Ajdovščina in osebni izpovedi o težavah in stiskah otrok v družini, kjer je bil eden od staršev zasvojen z alkoholom.
V Centru za krepitev zdravja Ajdovščina, Centru za krepitev zdravja Nova Gorica in Zdravstveno-vzgojnem centru Tolmin, ki delujejo v okviru programa Skupaj za zdravje, znotraj vsakega zdravstvenega doma v Zdravstveni regiji Nova Gorica, posebej usposobljeni zdravstveni delavci izvajajo brezplačno dostopna svetovanja za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. Svetovanje poteka v podpornem in neobsojajočem vzdušju in je namenjeno temu, da lahko posameznik ob strokovni podpori pridobi poglobljen vpogled v svoje navade glede pitja alkohola in raziskuje, kje so njegove zmožnosti, da glede tega nekaj spremeni. V centrih so na voljo tudi delavnice Zdravi odnosi, ki pomembno doprinesejo k učenju veščin za krepitev medosebnih odnosov in boljšega počutja.
Nekaj podatkov za Zdravstveno regijo Nova Gorica 2023:
V regiji je delež oseb starih od 18-74 let, ki so v zadnjih 12 mesecih najmanj 1-krat pili na tvegan ali škodljiv način 57% in je primerljiv s slovenskim povprečjem (59,4%). Prometne nesreče v regiji, kjer je povzročitelj pod vplivom alkohola, teh je 9,5 % medtem ko je v Sloveniji ta delež 8,4 %. Tudi stopnja bolezni pripisljivih alkoholu je v regiji nekoliko višja (1,8 na 1000 prebivalcev) od slovenskemu povprečja, ki znaša 1,6 na 1000 prebivalcev. Lokalne in bolj natančne podatke glede posledic pitja alkohola in drugih zdravstvenih kazalnikov lahko najdete na spletnem portalu Zdravje v občini.
DBA Slovenj Gradec, 3. april 2025
Strokovni posvet “Radovedno trezni ali trezno radovedni?”,
Ko govorimo o alkoholu in njegovih posledicah, pogosto najprej pomislimo na alkoholizem. A škoda, ki jo povzroča alkohol, se ne začne šele, ko nastopi zasvojenost – težave se pojavljajo že veliko prej. Naslov letošnjega Dneva brez alkohola na Koroškem “Radovedno trezni ali trezno radovedni?” smo izbrali v želji, da med udeleženci posveta ter širše spodbudimo radovednost in željo po raziskovanju, kako lahko kot posamezniki, strokovnjaki in skupnost prispevamo k zmanjševanju tveganj, ki jih prinaša čezmerno pitje alkohola. In hkrati k trezni presoji – k premišljeni in odgovorni obravnavi problematike, ki skozi zgodovino že stoletja zaznamuje našo kulturo, družbo in številna življenja. Na dogodku smo predstavniki različnih sektorjev in organizacij združili znanje, izkušnje in različne poglede na izzive, ki jih prinaša tvegano in škodljivo pitje alkohola v naši regiji.
V Sloveniji se radi pohvalimo s svojo gostoljubnostjo, s svojimi običaji in s tem, da znamo praznovati. A ob tem se pogosto premalokrat vprašamo, kakšne posledice ima lahko alkohol – ne le za tiste, ki ga čezmerno pijejo, ampak tudi za njihove družine, delovna okolja in celotno družbo. Koroška pri tem ni nobena izjema. Prav zato je bil posvet tudi prostor za dialog, povezovanje in iskanje skupnih rešitev, priložnost, da skupaj oblikujemo predloge za boljše ukrepanje na regijski in lokalni ravni, da se učimo drug od drugega in da poiščemo učinkovitejše poti do bolj zdrave in povezane skupnosti.
V prvem prispevku je bila predstavljena problematika čezmernega pitja alkohola, tako na nacionalnem kot regijskem nivoju. Po podatkih s portala Zdravje v občini, ki letos obeležuje že 10. obletnico delovanja (https://obcine.nijz.si/) smo na Koroškem žal nad slovenskim povprečjem (ki že samo po sebi ni nekaj, s čimer bi lahko bili zadovoljni) pri relevantnih kazalnikih zdravja:
- Prometne nezgode z alkoholiziranimi povzročitelji: na Koroškem: 9,3% / slovensko povprečje: 8,5%
- Bolniška odsotnost: na Koroškem 27,5 dni / slovensko povprečje: 21,7 dni
- Bolezni, neposredno pripisljive alkoholu (15 let in več): na Koroškem 1,8/1000 / slovensko povprečje: 1,6/1000
- Prejemniki zdravil zaradi duševnih motenj: na Koroškem: 15,7/100 / slovensko povprečje: 14,5/100
- Umrljivost zaradi samomora: na Koroškem: 21/100.000 / slovensko povprečje: 18/100.000
Kot zelo pomembno področje, na katerega lahko tvegano in škodljivo pitje alkohola negativno vpliva, je delovno mesto in delazmožnost. Kot lahko razberemo iz podatkov o izbranih kazalnikih zdravja, smo na Koroškem precej nad slovenskim povprečjem glede bolniške odsotnosti oz. absentizma. Z visoko bolniško odsotnostjo se srečuje kar nekaj večjih delodajalcev v regiji – da je lahko vzrok za pogosto ali dolgotrajno odsotnost z delovnega mesta tudi čezmerno pitje alkohola, smo se pogovarjali dvema predavateljema – s psihologom Miho Zajcem iz dispanzerja za medicino dela, prometa in športa iz ZD Ravne ter Mirkom Vošnerjem, direktorjem BVD Biroja za varnost pri delu, ki sta vsak iz svojega zornega kota predstavila izzive in tveganja, s katerimi se srečujeta pri svojem delu.
Nekaj več časa smo namenili temi, ki se je vsi skupaj premalo zavedamo, in ki nas po predavanju sodelavke na NIJZ, psihologinje Karmen Henigsman ni pustila ravnodušnih, in sicer o vplivu stigmatizacije oseb, ki so zasvojene z alkoholom, na njihove otroke ter kako zmanjšati to stigmo ter njen vpliv.
Ker ljudje še vedno premalo poznamo različne vire pomoči, ki so nam na voljo v našem okolju, je Mateja Učakar, vodja slovenjgraškega CKZ Koroška, predstavila brezplačne individualne delavnice za podporo pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola, ki potekajo v vseh naših štirih zdravstvenih domovih v regiji ter seveda tudi drugje po Sloveniji, več o njih in pa tudi drugih zanimivih delavnicah za krepitev zdravega življenjskega sloga pa lahko najdete na spletnih straneh zdravstvenih domov ali na www.skupajzazdravje.si
Na koncu je sodelavka OE NIJZ Ravne na Koroškem Jerneja Lorber, ki na naši območni enoti koordinira aktivnosti v okviru nacionalnega programa duševnega zdravja MIRA, spregovorila še o psihološki prvi pomoči v primeru čezmernega pitja alkohola – kako se pogovarjati z nekom, za kogar nas skrbi, da morda čezmerno pije in kam se obrniti po različne oblike pomoči – tudi tu vabljeni vsi, da na tej spletni strani ter spletni strani zadusevnozdravje.si preverite sezname in kontaktne podatke različnih organizacij, ki so na voljo, pa tudi številna gradiva na to temo, preizkusite virtualnega spletnega svetovalca, ki vas popelje čez pogovor o vaših vzorcih pitja alkohola.
Strokovni posvet z naslovom »Radovedno trezni ali trezno radovedni?« je omogočil dragocen prostor in čas za izmenjavo znanj, izkušenj in pogledov na problematiko tveganega in škodljivega pitja alkohola v koroški regiji. Izpostavljene so bile ključne težave, s katerimi se soočamo, hkrati pa tudi konkretne prakse, orodja in možnosti za ukrepanje na ravni posameznika, strokovnih služb in lokalnih skupnosti.
Dogodek je poudaril pomen povezovanja različnih sektorjev – zdravstva, sociale, izobraževanja, delodajalcev, lokalnih skupnosti in nevladnih organizacij – pri oblikovanju okolja, ki spodbuja bolj odgovorne odločitve, krepi zdravje in zmanjšuje stigmo. Z vlaganjem v preventivne programe, krepitvijo mreže pomoči ter odprtim in sočutnim pristopom lahko skupaj prispevamo k zmanjšanju negativnih posledic čezmernega pitja alkohola in ustvarjanju bolj zdrave in povezane skupnosti – tudi na Koroškem.
DBA Postojna, 4. april 2025
V petek, 4. 4. 2025, so na NIJZ OE Koper in ZD/CKZ Postojna organizirali Dan brez alkohola, ki je bil povezan z Dnevom odprtih vrat Centra za krepitev zdravja ter obeležitvijo Svetovnega dneva zdravja.
V avli zdravstvenega doma so se obiskovalci lahko podrobneje seznanili z alkoholno problematiko. Ob SOPA kolesu so razbijali mite, ki krožijo o alkoholu v naši mokri družbi, ter predstavljali zdrave alternative, ki spodbujajo življenje z manj oz. brez alkohola. Cilj predstavitev je bila tudi promocija individualnih svetovanj za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola, ki so na voljo brezplačno v CKZ, poleg ostalih dejavnosti v sklopu programa Skupaj za zdravje.
Policist iz PP Postojna je demonstriral preizkus alkoholiziranosti in spremljal vse pogumne, ki so se sprehodili po poligonu z očali za simuliranje različnih stopenj opitosti. Zaznali so lahko upočasnjen reakcijski čas, motnje zaznavanja, spremembe dojemanja globine in daljave, zmanjšanje perifernega vida, dvojni vid, zmedenost ter slabo presojo in odločanje. Sodelovali so tudi predstavniki Društva zdravljenih alkoholikov Postojna in Društvo AL-ANON za samopomoč družinam alkoholikov.
V prostorih CKZ pa je potekala predstavitev preventivnih programov in dejavnosti centra; med drugim so predstavili vadbeni poligon, meritve telesne sestave in moči stiska rok. V kuharskem kotičku so sodelavke iz CKZ ponujale zdrave prehranske izbire in nas pogostile z radensko z dodano limono in limeto ter kruhki s skutinim namazom in lečinim tatarcem. Dijaki SGLZŠ Postojna so se dogodku pridružili z izvajanjem meritev krvnega sladkorja, tlaka ter saturacije. Na stojnici NIJZ OE Koper pa so predstavili pasti sladkih pijač. Kot zanimivost so prikazali kar 13 različnih sladkih in energijskih pijač z odmerjenim sladkorjem v posameznem pakiranju. Dogodek je obiskalo veliko obiskovalcev zdravstvenega doma in dve razigrani vrtčevski skupini.
DBA Murska Sobota, 7. april 2025
Dan brez alkohola letos obeležujemo že sedmič. V Pomurski regiji smo se odločili, da bo naša letošnja obeležitev nekoliko drugačna. Vzrok za tovrstno odločitev je predvsem odgovor na regijske izzive pri naslavljanju tveganega in škodljivega pitja alkohola.
Ker je poudarek letošnjega Dneva brez alkohola namenjen promociji virov pomoči, je bil poseben poudarek namenjen predvsem promociji svetovanj za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola, ki potekajo v Centrih za krepitev zdravja in Zdravstvenovzgojnih centrih v zdravstvenih domovih po Sloveniji. Gre za brezplačna svetovanja, ki so namenjena podpori pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola. Izvajajo jih posebej usposobljeni strokovnjaki, ki na neobsojajoč način nudijo podporo in prostor za razmislek o trenutnem odnosu do pitja alkohola in možnih spremembah. Za potrebe promocije svetovanj smo izvedli tri predavanja za strokovne sodelavce v zdravstvenih domovih v naši regiji in sicer v Murski Soboti dve in Lendavi eno.
Nismo pa zanemarili dogodkov za splošno javnost, zato smo se pridružili Centru za krepitev zdravja Gornja Radgona na njihovem dogodku ob Tednu zdravja, ravno na svetovni dan zdravja, 7. aprila, v okviru katerega smo na ploščadi med knjižnico in občino v Gornji Radgoni nagovorili predvsem mlade in jih spodbudili k vzpostavitvi odgovornega odnosa do alkohola v naši družbi in kasneje seveda tudi lastnega odnosa do pitja alkohola. Naš SOPA promocijski pult je dobro sprejela tudi mimoidoča splošna javnost, saj smo razvili kar nekaj koristnih »debat« o odnosu do pitja alkohola v slovenski družbi.